2004
Burlington Mat Cat Wrestle-Off |
|
Tournament Results |
|
|
|
|
Club Championship
Scores |
|
|
1st |
Team Tiger |
114 |
|
2nd |
Chanute |
101 |
|
3rd |
Eureka |
92 |
|
4th |
Burlington |
88 |
|
5th |
Osawatomie |
87 |
|
6th |
Emporia |
80 |
|
7th (tie) |
Rossville |
70 |
|
7th (tie) |
Ottawa |
70 |
|
9th |
Fredonia |
69 |
|
10th |
SouthEast Kansas |
63 |
|
11th |
Viking Kids |
52 |
|
12th |
Anderson County |
48 |
|
13th |
Linn County |
45 |
|
14th |
Gardner |
38 |
|
15th |
Elk County |
37 |
|
16th |
Council Grove |
32 |
|
17th |
Pinkneville |
28 |
|
18th |
Topeka Thunderbirds |
14 |
|
19th tie |
Cherryvale |
7 |
|
19th tie |
Trailhands |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
Fastest Pin Awards |
|
|
6&U |
Triston Giltner |
Team Tigers |
11.68 seconds |
8&U |
Cody Ray |
Eureka |
11.79 seconds |
10&U |
Cassidy Steele |
Team Tigers |
6.5 seconds |
|
12&U |
CJ Madison |
Elk County |
6.832 seconds |
14&U |
Carson Spaulding |
Council Grove |
14.32 seconds |
|
|
|
Individual Results |
|
|
6&Under 37
Pounds |
|
|
1st |
Tate Steele |
Team Tigers |
|
2nd |
Jared Parenti |
Ottawa |
|
|
|
|
6&Under 40 Pounds |
|
|
1st |
Dylan Weidl |
Ottawa |
|
2nd |
Walker Wise |
Fredonia |
|
3rd |
Drew Nutt |
Ottawa |
|
4th |
Tanner Epperson |
Linn County |
|
|
|
|
6&Under 43-46
Pounds (A) |
|
|
1st |
Madison Kueny |
Team Tigers |
|
2nd |
Tanner Snow |
Linn County |
|
3rd |
Blaise Vanhoose |
Gardner |
|
4th |
Tiana Ditto |
Burlington |
|
|
|
|
6&Under 46
Pounds (B) |
|
|
1st |
Austin Starkehaum |
Rossville |
|
2nd |
Dusty Redmon |
Team Tigers |
|
3rd |
Colby Johnson |
Burlington |
|
4th |
Kyton Jansen |
Fredonia |
|
|
|
|
|
6&Under 49-52
Pounds (A) |
|
|
1st |
Cody Satterwhite |
Rossville |
|
2nd |
Grant Shell |
Burlington |
|
3rd |
Gavin Holler |
Viking Kids |
|
4th |
Garnett Whitson |
Emporia |
|
|
|
|
6&Under 49-52
Pounds (B) |
|
|
1st |
Kendall Jeffers |
Burlington |
|
2nd |
Nickalas Al-Chokbacby |
Anderson County |
|
3rd |
Derek Gentry |
Rossville |
|
4th |
Jacoby Nash |
Linn County |
|
|
|
|
6&Under 49-52
Pounds (C) |
|
|
1st |
Payton Emling |
Pinkneville, ILL |
|
2nd |
Evan Phillips |
Chanute |
|
3rd |
Thomas Yurko |
Burlington |
|
4th |
Selena Sparks |
Ottawa |
|
|
|
|
6&Under 49-52
Pounds (D) |
|
|
1st |
Triston Giltner |
Team Tigers |
|
2nd |
Zachary Kang |
Burlington |
|
|
|
|
6&Under 55-58
Pounds (A) |
|
|
1st |
Tucker Horak |
Rossville |
|
2nd |
Kendall Miller |
Eureka |
|
3rd |
Cooper Whitworth |
Burlington |
|
4th |
Dylan Rice |
Linn County |
|
|
|
|
6&Under 55-58
Pounds (B) |
|
|
1st |
Ray Christopher |
Eureka |
|
2nd |
Cobe Garcia |
Burlington |
|
3rd |
Bryco Bowen |
Anderson County |
|
4th |
Bradly Gilmore |
Burlington |
|
|
|
|
6&Under 61-67 Pounds |
|
|
1st |
Alex Son |
SEK |
|
2nd |
Luke Wahlmeier |
Burlington |
|
3rd |
Alex Morgan |
Chanute |
|
|
|
|
6&Under 70-76
Pounds |
|
|
1st |
Preston Baughn |
SEK |
|
2nd |
Gus Walker |
Fredonia |
|
3rd |
Hunter Anderson |
Cherryvale |
|
|
|
|
6&Under 88-100
Pounds |
|
|
1st |
Casey Samuels |
Eureka |
|
2nd |
Jacob Anderson |
Viking Kids |
|
3rd |
Rhoades Stewart |
Chanute |
|
4th |
Nathan Vander Linden |
Burlington |
|
|
|
|
8&Under 40-49
Pounds |
|
|
1st |
Chaz Epperson |
Linn County |
|
2nd |
Dannon Brake |
Linn County |
|
3rd |
Casey Garner |
Eureka |
|
4th |
Dillon Wolverton |
Chanute |
|
5th |
Jacob Slyter |
Anderson County |
|
6th |
Kaylee Schoaf |
Ferdonia |
|
|
|
|
8&Under 52
Pounds |
|
|
1st |
Jacob Gentry |
Rossville |
|
2nd |
KC Sparks |
Ottawa |
|
3rd |
Stephen Samuelson |
Burlington |
|
|
|
|
8&Under 55
Pounds |
|
|
1st |
Logan Bottl |
Eureka |
|
2nd |
Selena Rodriguez |
Emporia |
|
3rd |
Noah Kepley |
Chanute |
|
|
|
|
8&Under 58
Pounds (A) |
|
|
1st |
Lucas Milner |
Eureka |
|
2nd |
Colton Steele |
Team Tigers |
|
3rd |
Brogan Humphrey |
Fredonia |
|
4th |
Connor Immenschuh |
Rossville |
|
5th |
Chris Ferguson |
Burlington |
|
|
|
|
8&Under 58
Pounds (B) |
|
|
1st |
Eric Phillips |
Chanute |
|
2nd |
Zach Donelly |
Burlington |
|
3rd |
Austin Baily |
Anderson County |
|
|
|
|
8&Under 61
Pounds (A) |
|
|
1st |
Alex Aguirre |
Ottawa |
|
2nd |
Charlie Samuels |
Eureka |
|
3rd |
Coby Robertson |
Anderson County |
|
|
|
|
8&Under 61
Pounds (B) |
|
|
1st |
Jared Fiscus |
Chanute |
|
2nd |
Jayden Hall |
Ottawa |
|
3rd |
Thatcher Horak |
Rossville |
|
4th |
Garrett Rathbun |
Team Tigers |
|
|
|
|
8&Under 61
Pounds "C" |
|
|
1st |
Josh Ccker |
Team Tigers |
|
2nd |
Tyson Swank |
Burlington |
|
3rd |
Michael Mader |
Anderson County |
|
|
|
|
8&Under 64
Pounds |
|
|
1st |
Cody Ray |
Eureka |
|
2nd |
Caleb Parenti |
Ottawa |
|
3rd |
Alex Murrow |
Ottawa |
|
4th |
James Griffiths |
Eureka |
|
|
|
|
8&Under 67
Pounds |
|
|
1st |
Dalton Weidl |
Ottawa |
|
2nd |
Carson Rowan |
Chanute |
|
3rd |
Lee Koch |
Anderson County |
|
4th |
Teagan Loambotte |
Burlington |
|
5th |
Cale Paquette |
Ottawa |
|
6th |
Jacob Adams |
Ottawa |
|
|
|
|
8&Under 70
Pounds |
|
|
1st |
Brandon Lowe |
Rossville |
|
2nd |
Andrew Reynolds |
Fredonia |
|
3rd |
Chame Kueny |
Team Tigers |
|
|
|
|
8&Under 73
Pounds |
|
|
1st |
Austin Nutt |
Ottawa |
|
2nd |
Cole Peters |
Chanute |
|
3rd |
JR Dunnivan |
Viking Kids |
|
4th |
Alondra Castor |
Fredonia |
|
|
|
|
|
8&Under 76 Pounds |
|
|
|
1st |
Tyler Hart |
Team Tigers |
|
2nd |
James Grate |
Burlington |
|
|
|
|
|
8&Under 80
Pounds |
|
|
1st |
Jack Martin |
Chanute |
|
2nd |
Justin Scott |
Team Tigers |
|
3rd |
Tanner Foulk |
Osawatomie |
|
|
|
|
8&Under 88-96
Pounds |
|
|
1st |
Josiah Fortner |
Osawatomie |
|
2nd |
Emily Gutierrez |
SEK |
|
3rd |
Cylus Tichenor |
Team Tigers |
|
4th |
Christian Poelstra |
Ottawa |
|
|
|
|
|
8&Under 110-HWT
Pounds |
|
|
1st |
Kolby Washburn |
Council Grove |
|
2nd |
Anthony Gonzalez |
Fredonia |
|
|
|
|
10Under 58 Pounds |
|
|
1st |
Levi Lenard |
Burlington |
|
2nd |
Dakota Welsh |
Anderson County |
|
|
|
|
10&Under 61
Pounds |
|
|
1st |
Tim Wrestler |
Chanute |
|
2nd |
Dallas Birk |
Burlington |
|
3rd |
Josh Wolard |
Linn County |
|
4th |
Bryce Mathis |
Pinkneville |
|
|
|
|
10&Under 64-67
Pounds (A) |
|
|
1st |
Michael Vander Linden |
Burlington |
|
2nd |
Bryce Dakin |
Emporia |
|
3rd |
Allex Wilson |
Emporia |
|
4th |
Riley Varndell |
Chanute |
|
5th |
Sean Brothers |
Eureka |
|
|
|
|
10&Under 64-67
Pounds (B) |
|
|
1st |
Bodhi Wallace |
Osawatomie |
|
2nd |
Garrett Miller |
Chanute |
|
3rd |
Trevor Breshears |
Burlington |
|
4th |
Kaley Wilson |
Ferdonia |
|
|
|
|
10&Under 70
Pounds |
|
|
1st |
Colt Skillman |
Burlington |
|
2nd |
Randy Bishop |
Ottawa |
|
|
|
|
10&Under 73
Pounds (A) |
|
|
1st |
Sam Son |
SEK |
|
2nd |
Cassidy Steele |
Team Tigers |
|
3rd |
Nick Satterwhite |
Rossville |
|
4th |
Jarrd Everyl |
Fredonia |
|
|
|
|
10&Under 76-79 Pounds |
|
|
1st |
Josh Taylor |
Osawatomie |
|
2nd |
Aaron VanHoose |
Gardner |
|
3rd |
Zachary Baker |
Team Tigers |
|
4th |
Coby Brownrogg |
Anderson County |
|
5th |
Lucas Licktieg |
Anderson County |
|
|
|
|
10&Under 82
Pounds |
|
|
1st |
Clint Lee |
Team Tigers |
|
2nd |
Gage Holler |
Viking Kids |
|
3rd |
Treavis Vaughn |
Eureka |
|
4th |
Kyle Ysusi |
SEK |
|
|
|
|
10&Under 85
Pounds (A) |
|
|
1st |
Linden Stueve |
Emporia |
|
2nd |
Noah Jones |
Burlington |
|
3rd |
Grady Tichenor |
Team Tigers |
|
4th |
Tate McCoy |
Eureka |
|
|
|
|
10&Under 85
Pounds (B) |
|
|
1st |
Krista Revelle |
Team Tigers |
|
2nd |
Jamie Foutz |
Chanute |
|
3rd |
Zach Traylor |
Fredonia |
|
|
|
|
10&Under 90
Pounds |
|
|
1st |
Chance Sinclair |
Osawatomie |
|
2nd |
Dakota Brubaker |
Eureka |
|
3rd |
Ty Roebuck |
Elk County |
|
4th |
Jared Auten |
Osawatomie |
|
5th |
Makayla Aguirre |
Ottawa |
|
6th |
Stephen McDonald |
Viking Kids |
|
|
|
|
10&Under 95
pounds |
|
|
1st |
Ronnie Robinett |
Topeka Thun. |
|
2nd |
Samual Berry |
Elk County |
|
3rd |
Levi Wellman |
Team Tigers |
|
4th |
Steven Hare |
Eureka |
|
|
|
|
10&Under
100-110 Pounds (A) |
|
|
1st |
Ethan Mumaw |
Team Tigers |
|
2nd |
Adam Becker |
Team Tigers |
|
3rd |
Jennie Coover |
Ottawa |
|
4th |
Issac Otero |
Concil Grove |
|
|
|
|
10&Under
110-120 Pounds (B) |
|
|
1st |
Tyler Lowe |
Eureka |
|
2nd |
Cameron Langston |
Team Tigers |
|
3rd |
Sennett Hermreck |
Anderson County |
|
4th |
Dylan Sloop |
Burlington |
|
5th |
Blake Howey |
Anderson County |
|
|
|
|
|
10&Under 130
Pounds |
|
|
1st |
Thomas Durham |
Fredonia |
|
2nd |
Jesse spencer |
Emporia |
|
3rd |
Ryan Gean |
SEK |
|
4th |
Blake Anderson |
Viking Kids |
|
|
|
|
|
10&Under
135-150 Pounds |
|
|
1st |
Zack Grimes |
Osawatomie |
|
2nd |
Nicholas Dikin |
Emporia |
|
|
|
|
12&Under 64-72
Pounds |
|
|
1st |
JD Johnson |
Viking Kids |
|
2nd |
Shane Erie |
Eureka |
|
3rd |
Jacob Nienke |
Burlington |
|
|
|
|
12&Under 76-80
Pounds |
|
|
1st |
Justin Rose |
Emporia |
|
2nd |
Drake Muncy |
Rossville |
|
3rd |
Jared Dakin |
Emporia |
|
4th |
Austin Irguerson |
Rossville |
|
5th |
Kailon Moomau |
Team Tigers |
|
|
|
|
12&Under 84
Pounds |
|
|
1st |
Larry Swrestler |
Chanute |
|
2nd |
Brent Saturgeon |
Burlington |
|
3rd |
Dalton Smith |
Fredonia |
|
4th |
Becca McCleary |
Burlington |
|
|
|
|
12&Under 88
Pounds "A" |
|
|
1st |
Trevor Barth |
Ottawa |
|
2nd |
Lukias Stacy |
Chanute |
|
3rd |
Brandon Ray |
Eureka |
|
4th |
Colby Walecki |
Emporia |
|
|
|
|
12&Under 88-92
Pounds "B" |
|
|
1st |
Montana Dunn |
Osawatomie |
|
2nd |
Jacob Moomau |
Team Tigers |
|
3rd |
Zach Hess |
Gardner |
|
|
|
|
12&Under 92-96
Pounds (A) |
|
|
1st |
Colton Geutry |
Rossville |
|
2nd |
Kenny Cummings |
Elk County |
|
3rd |
Joseph Wittman |
Anderson County |
|
4th |
Chris Coover |
Ottawa |
|
|
|
|
12&Under 96
Pounds (B) |
|
|
1st |
Octavio Dikin |
Emporia |
|
2nd |
JT Reed |
Team Tigers |
|
3rd |
Cody Markham |
SEK |
|
|
|
|
|
12&Under
100-105 Pounds (A) |
|
|
1st |
Ethan McCoy |
Eureak |
|
2nd |
Sal Tovar |
Emporia |
|
3rd |
Sean Callahan |
Osawatomie |
|
4th |
Alex Baker |
Team Tigers |
|
|
|
|
|
12&Under
100-105 Pounds (B) |
|
|
1st |
Tanner Steele |
Team Tigers |
|
2nd |
Keenan Berry |
Osawatomie |
|
3rd |
Dustin Droege |
Trailhands |
|
4th |
Skylar Schroer |
Team Tigers |
|
|
|
|
12&Under
110-115 Pounds |
|
|
1st |
Steven Skaggs |
Tigers |
|
2nd |
Sean Decker |
Burlington |
|
3rd |
Edlias Parenti |
Ottawa |
|
4th |
Nate Rodriguez |
Emporia |
|
|
|
|
12&Under
115-120 Pounds |
|
|
1st |
Lewis Foutz |
Chanute |
|
2nd |
CJ Madison |
Elk County |
|
3rd |
Dakota Haunke |
Osawatomie |
|
4th |
Garron Gean |
SEK |
|
5th |
Nico Rodriguez |
Emporia |
|
|
|
|
12&Under
130-140 Pounds (A) |
|
|
1st |
Mark Kolmer |
Emporia |
|
2nd |
Garrett Mitchell |
Chanute |
|
3rd |
William Wilson |
Osawatomie |
|
|
|
|
12&Under 130
Pounds (B) |
|
|
1st |
David Martin |
Chanute |
|
2nd |
Brock Ditto |
Burlington |
|
3rd |
Ethan Wilson |
Fredonia |
|
|
|
|
12&Under
140-150 Pounds (B) |
|
|
1st |
Talon Nordquist |
Elk County |
|
2nd |
T.J. Gulick |
Eureka |
|
3rd |
Tyler Tesar |
Osawatomie |
|
4th |
Matthew Garbe |
Burlington |
|
|
|
|
14&Under 85-95
Pounds |
|
|
1st |
Dylan Mumaw |
Team Tigers |
|
2nd |
Jordan Kopfman |
Burlington |
|
3rd |
Jacob Kopfman |
Burlington |
|
4th |
Chase Mussulman |
Chanute |
|
|
|
|
14&Under
100-110 Pounds (A) |
|
|
1st |
Brandon Langston |
Team Tigers |
|
2nd |
Ethan Jones |
Burlington |
|
3rd |
Jake Auten |
Osawatomie |
|
4th |
Trevor Wilson |
Emporia |
|
|
|
|
14&Under
100-110 Pounds (B) |
|
|
1st |
Kyle Hess |
Gardner |
|
2nd |
Jordan Packard |
Osawatomie |
|
3rd |
Rachel Durham |
Fredonia |
|
|
|
|
|
14&Under
115-125 Pounds |
|
|
1st |
Nolan Colvin |
Chanute |
|
2nd |
Austin Lee |
Team Tigers |
|
3rd |
Daniel Myers |
Burlington |
|
4th |
Jeff Olivas |
Ottawa |
|
|
|
|
|
14&Under
135-145 Pounds |
|
|
1st |
Carson Spaulding |
Council Grove |
|
2nd |
Mike Wrestler |
Chanute |
|
3rd |
Billy Foutz |
Chanute |
|
4th |
Jamison Nienke |
Burlington |
|
|
|
|
14&Under
164-200 Pounds |
|
|
1st |
Josh Rodriguez |
Emporia |
|
2nd |
Levi Mader |
Burlington |
|
3rd |
Trent Ditto |
Burlington |
|
4th |
Lorenzo Serna |
Emporia |
|
|
|
|
|
|
|