Check with your local school district and see what they will rent the facility to you for.
Dont forget to include prep time in all of the rooms you need...
Kitchen, FACS Room(Home-Ec type room)for hospitality, Commons, Gymnasium, Wrestling Room, Computer room.(Nearly $2,000.00)
Then dont forget to include the school district personnel to supervise the kitchen. Custodians, no less than 2 for the entire day, plus 1 hour pre, and 1 hour post for prep and clean-up.
Referees($3000.00+), Paramedic, Security, Medals, Wall Brackets, Many other things too numerous to mention.
If I gave all the figures you would still say, "it cant cost that much!"
Really, stop and think about why many of our clubs do this. It is to give your kids an opportunity to compete, and hopefully get better each and every week.
And then, some of us actually hurt our net profit by offering a split format. In doing so we miss out on half the breakfast sales and half the lunch sales so many of those families can get in and out as quickly as possible, so they wont complain about having to sit in a hot gym all day long.
If you were part of my club I would sit down with you and give you the actual numbers, just so you could see why it does cost what it does.
BTW, money made from our tourney actually helps several kids as they continue on in the qualifying series. And for those special few that do make it to District and State, we as a club actually pay their entry fees and hotel costs, making it less expensive for them.
Jeff Broadbent - MVWC